سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩-
اخبار > گزارش حاضر ارائه بخشی از فعالیت های انجام شده و نتایج حاصل از اولین دوره طرح ملی پیمایش نواوری است که در سال گذشته و به صورت پایلوت اجرا شده است.


  چاپ        ارسال به دوست

مروری بر فعالیت های انجام شده در پیمایش نوآوری سال گذشته

گزارش حاضر ارائه بخشی از فعالیت های انجام شده و نتایج حاصل از اولین دوره طرح ملی پیمایش نواوری است که در سال گذشته و به صورت پایلوت اجرا شده است.

در اولین دوره از پیمایش نوآوری، اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های نوآورانة شرکت‌های این دو حوزه در بازة زمانی سه‌ساله از سال 1390 تا سال 1392 جمع‌آوری شده است.
تعداد کل شرکت‌های انتخاب شده در این دوره که برای آن‌ها پرسشنامه ارسال شد، 300 شرکت و در دو گروه دانش‌بنیان و فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده که سهم شرکت­های دانش­بنیان 75 شرکت و گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات 225 شرکت بوده است. از میان شرکت‌های دانش‌بنیان، حدود 10%   پرسشنامة خود را به صورت کامل و از طریق پست ارسال کرده و 90% نیز با پیگیری‌های تلفنی و یا حضوری پرسشنامة خود را تکمیل نموده‌اند. در شرکت­های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز 30% از شرکت­ها اطلاعات خواسته‌شده در پرسشنامه را به صورت کامل و با پست ارسال کرده و 70% نیز با پیگیری‌هاي تلفني يا حضوري کارشناسان کمیته پیمایش، پرسشنامه را تکمیل کرده‌اند.

نرخ مشارکت در طرح، در شرکت‌های دانش‌بنیان 76% و در شرکت‌های حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، 50% بوده است.

به لحاظ اندازه، کوچک‌ترین شرکت مورد بررسی در این طرح دارای 2 نفر کارمند در گروه دانش‌بنیان، و بزرگ‌ترین آن‌ها دارای 340 نفر کارمند در گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده است. در این طرح، ارائة اطلاعات دریافت شده از شرکت­ها، بر اساس اندازه آن‌ها که منطبق بر الگوی مرکز آمار می‌باشد انجام شده است. در این الگو برای هر کدام از طبقات 1 تا 9، 10 تا 49، 50 تا 99 و بیش از 100 کارمند، تعدادی از شرکت­ها به عنوان نمونه از کل جامعه شرکت­ها در هر طبقه و به صورت تفکیک شده در دو حوزة تعریف‌شده انتخاب شده‌اند.

نتایج طرح، اطلاعات جامع، مختلف و قابل تأملی را از فعالیت‌های نوآورانة بنگاه‌ها ارائه می­دهد. به عنوان مثال، در حوزة شرکت‌های دانش‌بنیان، نتایج نشان می‌دهد که تمام شرکت‌ها، نوآوری فناورانه داشته‌اند. در همین حوزه، میزان شرکت‌های دارای نوآوری غیرفناورانه 5/96% بوده است. همچنین در شرکت‌های حوزة فناوری اطلاعات و ارتباطات، نتایج نشان می‌دهد که 100% شرکت‌ها، نوآوری فناورانه و 95% آن‌ها نوآوری غیرفناورانه داشته‌اند. با توجه به اینکه اساس فعالیت هر دو حوزة شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری اطلاعات و ارتباطات بر فناوری‌های روز بنا نهاده شده، این نتایج چندان هم دور از انتظار نیست.


یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه در تحلیل­های به‌دست‌آمده از پرسشنامه­های جمع­آوری شده، بررسی نهادهای حامی فعالیت‌های نوآورانة شرکت‌ها بوده است. نتایج نشان می‌دهند که بیشتر شرکت‌های حوزة دانش‌بنیان از حمایت‌های مالی دولتی استفاده کرده‌اند که این حمایت‌ها در درجة اول از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سپس بانک‌ها بوده است و سایر نهادها یعنی بخش‌های دفاعی و نظامی، وزارتخانه‌ها و نهادهای بین‌المللی به ترتیب نقش حمایتی کمتری را داشته‌اند. در حوزة فناوری اطلاعات و ارتباطات حمایت‌های دریافت‌شده بیشتر از سوی بانک‌ها و سپس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است؛ در این حوزه نیز سایر نهادها نقش حمایتی کمرنگ‌تری داشته‌اند.

**************
دبیرخانه طرح ملی پیمایش نوآوری در نظر دارد مروری بر فعالیت های انجام شده و نتایج حاصل در اولین دوره پیمایش نواوری را ارائه دهد.

گزارش حاضر ارائه بخشی از فعالیت های انجام شده و نتایج حاصل از اولین دوره طرح ملی پیمایش نواوری است که در سال گذشته و به صورت پایلوت اجرا شده است.


١٦:١٩ - دوشنبه ٣٠ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ١١٠٣٨    /    تعداد نمایش : ١٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir